Türk çimento endüstrisinin ilk fabrikası Aslan Çimento A.Ş. 100 yılı aşkın süredir sektörde yer almaktadır.

 • Türk Çimento Endüstrisinde "Aslan Kültürü"

  Türk Tarih Vakfı ve Aslan Çimento'nun işbirliğiyle, akademisyenler tarafından 5 yıl boyunca yürütülen kapsamlı bir çalışmayla hazırlanarak 2004 yılında yayımlanan ve 2013 yılında güncellenen "İlk Çimento Fabrikamızın Öyküsü'' adlı kitap, Aslan Çimento'nun sadece Türk çimento endüstrisinde değil, Türk iktisat tarihinde de özel bir yeri olduğunu pek çok tarihi bilgi ve belgeyle ortaya koymaktadır.

  Aslan Çimento, yüz yılı aşan geçmişiyle ülkemizdeki pek çok önemli yapıya ürün tedariğinde bulunurken, ürün ve hizmet kalitesinin yanında, şirket kültürüyle de sektöre örnek oldu. Söz konusu kitapta yer alan iki anekdot, bu açıdan kayda değerdir.

  1973 yılında inşa edilen birinci Boğaz Köprüsü'nün müteahhitlerinden İlhan Ersanlı aktarıyor:

  "Karayolları'nın bir düsturu vardı. Avrupa yakasına çimentoyu Zeytinburnu ve Ak Çimento, öbür yakaya Kartal ve Darıca fabrikaları temin ederdi. Ben -köprü yapılırken- İngiliz başmühendis ile konuştum ve Aslan Çimento tahlile gitti. Dünyanın 4. derecede iyi çimentosu seçildi ve köprünün iki ayağında da Aslan Çimento kullanıldı. Yani Karayolları'nın geleneksel usulü bozuldu; köprünün hem Beylerbeyi, hem de Ortaköy ayağına Aslan Çimento kondu."

  Fabrikanın uzun yıllar genel müdürlüğünü yapmış olan Cengiz Özdemir anlatıyor:

  "Aslan Çimento'nun Türk çimento sektörüne ileri teknolojiyi getirmesi, mesela kapalı stokhol, Loesche değirmeni, otomatik numune alma ve gönderme sistemi, X-ışını spektrometresini getirmesi çok büyük yenilikler. İlk defa prekalsinasyonlu fırın kurulması da öyle. Sektöre getirilen bu yenilikler dışında fabrika yöneticilerinin ileri görüşlülüğü de var. Müstahsiller Birliği'nin ve İşverenler Sendikası'nın kurulmasına öncülük etmişler. Bunlar, önceki kuşağın çok önemli artıları.”

  Aslan Çimento ürünleri kullanılan önemli yapılardan bazıları arasında, Boğaziçi Köprüsü, Atatürk Kültür Merkezi, Çubuk Barajı, Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Kınalı - Sakarya Otoyolu, Formula 1 Pist, devam etmekte olan Üsküdar – Sancaktepe Metro Hattı ve Via Port Marin bulunmaktadır.

 • Aslan Çimento ile Gelen İlkler

  Aslan Çimento, Ocak 1998'de Türk çimento sektöründe A Tipi Emisyon İzin Belgesi alan ilk fabrika olarak çevreye verdiği önemi ortaya koydu. Fabrika, iş sağlığı ve güvenliği alanında uyguladığı uluslararası yüksek standartlarının yanında, OHSAS 18001 İSG Yönetim Sistemi belgelendirmesi vb sistem çalışmalarıyla da sektöre örnek olmaktadır.

  Aslan Çimento, müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerine uygun, özel ürün ve çözümler geliştirme hedefli "Müşteri Odaklılık" yaklaşımıyla, Türk çimento sektörünün ilk markalı ürünlerini piyasaya çıkardı. Sıva ve duvar örme uygulamaları için geliştirilen ilk markalı çimento olan KARAT, hazır beton ve diğer endüstriyel uygulamalara özel ilk markalı çimento olan CEMENTUM® ile Aslan Çimento, sektörde "kullanım amacına uygun markalı çimento" devrini de başlattı. 2013 yılında pazara sürdüğü POWERCEM® markalı çimento ile bu çalışmalarını devam ettirmiştir.

 • Ürün Kalitesine Avrupa Birliği Onayı: CE Belgesi

  Aslan Çimento, 2000 yılında Lloyd's akreditasyon firmasından aldığı ISO 9002 Kalite Belgesi'nin ardından, Haziran 2001'de Fransız Afnor Sertifikasyon kuruluşundan PÇ 42,5 tip çimento için "Avrupa Normlarına Uygunluk" anlamına gelmekte olan "CE Uygunluk İşareti"ni kullanma yetkisi aldı. 2001 yılında bu belge sayesinde Aslan Çimento'nun PÇ 42,5 ürünü Avrupa Birliği sınırlarında, özellikle İspanya'da büyük beğeniyle kabul gördü.

  ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 ve ISO 50001 Yönetim Sistemleri etkin bir şekilde kullanılmakta olup, Kalite ve Çevre Kurulu tarafından belgelendirildi.

 • Sosyal Sorumlulukta da Öncü

  Aslan Çimento, bölge insanı için yaklaşık 3 kuşaktır en önemli istihdam kaynağı oldu, sosyal ve ekonomik gelişmenin cazibe merkezi haline geldi. Eğitimden sağlığa kadar bölgedeki pek çok sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdi. Darıca Aslan Çimento Endüstri Meslek Lisesi ve İlköğretim Okulu, Türk Böbrek Vakfı ile ortaklaşa düzenlenen ve çalışanlarla bölge halkını böbrek sağlığı ve dengeli beslenme konularında bilinçlendiren seminerler fabrikanın bu yöndeki çalışmalarının örneklerindendir.


Aslan Çimento, kurulu olduğu Darıca beldesinin merkezindeki dev çınar gibi, Türk çimento sektörünün asırlık çınarı olarak, 30 Aralık 2009 itibarıyla OYAK Çimento’ya katılarak kurum kültürü ve sinerjisiyle birlikte daha verimli şekilde faaliyetlerine devam etmektedir.

Ana hissedarımız OYAK'ın vizyon, misyon ve değerleri doğrultusunda;

Vizyonumuz

Çimento kullanım alanlarını geliştiren, dünya pazarlarında etkin rol oynayan, saygın, lider ve güvenilir bir şirket olmak.

Misyonumuz

Topluma ve çevreye saygılı, verimli, etkin ve yüksek sorumluluk bilinci içerisinde çalışarak sürdürülebilir kârlılığı sağlamak.

Değerlerimiz

Yaratıcılık / Şeffaflık / Dürüstlük / İnsana ve Çevreye Saygı / Müşteri ve Çalışanların Mutluluğu / Mükemmeliyet / Rekabetçilik / Güvenilirlik / OYAK Kültürü

Fabrika Bilgileri

 • YERİ: Darıca - Kocaeli
 • KURULUŞ TARİHİ: 1910
 • OYAK İŞTİRAK TARİHİ: 2009
 • OYAK ÇİMENTO A.Ş. PAYI: %97
 • FAALİYET KONUSU: Klinker, Çimento ve Agrega Üretimi
Kariyer Fırsatları Kariyer fırsatlarını görmek için lütfen tıklayın.
X
1910 yılında Societe Anonyme Ottomane Arslan adıyla Türkiye’nin ilk çimento fabrikası olarak (20.000 ton/yıl kapasiteyle) kuruldu
1953 yılında yaş sistem ile çalışan ilk fırınlarını devreye aldı
1969 yılında kuru sisteme geçen ilk fabrika oldu
1978 yılında tek fırınla 1.000.000 ton/yıl kapasiteye ulaştı
1979 yılında İş Bankası iştiraki oldu
1989 yılında ilk özelleştirilen çimento fabrikası olarak 20 yıl Lafarge yönetiminde kaldı
2010 yılında OYAK ÇİMENTO A.Ş.’ye dahil oldu